

Rozwód jest w wielu przypadkach jedynie początkowym etapem długiej walki z byłym partnerem. Eksmałżonkowie muszą bowiem porozumieć się (samodzielnie lub na drodze sądowej) w wielu istotnych kwestiach, dotyczących m.in. sprawowania opieki nad dziećmi, określenia wysokości alimentów oraz podziału wspólnego majątku. Udział w kolejnych rozprawach sądowych czy rozmowy z byłym partnerem mogą okazać się stresujące, dlatego dobrze rozważyć zatrudnienie adwokata, który zapewni odpowiednie wsparcie. Sprawdź, jak przebiega rozdzielność małżeńskiego majątku wspólnego.
Mimo iż strony procesu rozwodowego nie mają obowiązku podjęcia współpracy z kancelarią adwokacką, to zdecydowana większość osób decyduje się na wsparcie prawnika. Samodzielne reprezentowanie własnych interesów w sądzie, bez znajomości obowiązujących przepisów, byłoby trudne i mogłoby nawet zaszkodzić. Najważniejsze, aby wybrać kancelarię, która specjalizuje się w prowadzeniu spraw rozwodowych, w tym dotyczących podziału majątku. Adwokat powinien uczestniczyć już w przedsądowych negocjacjach, a także przygotować klienta do procesu.
Zgodnie z treścią art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w momencie zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy partnerami powstaje wspólność ustawowa. Oznacza to, iż wszystkie aktywa nabyte od dnia ślubu (przez obojga lub jednego z małżonków) wchodzą w skład majątku wspólnego. Mowa głównie o:
Najlepszą i zarazem najszybszą opcją byłoby spisanie wspólnego oświadczenia dotyczącego podziału poszczególnych aktywów wchodzących w skład wspólnego majątku. Tego rodzaju dokument musi zostać podpisany w biurze notarialnym i przedłożony w sądzie. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków rozwodzący się małżonkowie nie są zbyt chętni do zawarcia ugody, dlatego tak pomocne może tutaj okazać się wsparcie adwokata, który w imieniu klienta będzie kontaktował się z drugą ze stron w celu wynegocjowania korzystnych warunków.