

Nie zawsze spadek dziedziczony jest tylko np. przez małżonka i dzieci. Czasami ilość uprawnionych spadkobierców jest znacznie większa, a każdy — zgodnie z przysługującym mu prawem — nabywa określony udział w majątku zmarłego. Jak wówczas przeprowadzić dział spadku i czy może w tym pomóc adwokat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Zgodnie z obowiązującym prawem podział majątku spadkodawcy jest możliwy na dwa sposoby:
Wybierając drugą opcję, należy złożyć stosowny wniosek i wnieść wymagane opłaty.
W sytuacji chęci rozdzielenia spadku pomiędzy spadkobierców adwokat może wyjaśnić, na czym polegają obie możliwe procedury oraz wskazać ich konsekwencje prawne. Jego zadaniem jest również reprezentacja klientów podczas rozmów ugodowych. Gdy jednak pomiędzy osobami uprawnionymi do majątku nieżyjącego nie dojdzie do porozumienia, wówczas adwokat jako pełnomocnik może złożyć wniosek do sądu o dział spadku. Kiedy rozpocznie się postępowanie, zajmuje się on ustalaniem składników mienia spadkowego.
Jeśli natomiast na podstawie sporządzonego testamentu albo uczynionej przez zmarłego za życia darowizny spadkobiercy ustawowi nie otrzymają nic w spadku, mają prawo ubiegać się o zachowek.
W takich sytuacjach dostępne rozwiązania prawne może wskazać prawnik, który prowadzi sprawy o podział majątku. Adwokat z Poznania może zweryfikować sytuację prawną klienta w tym zakresie oraz pomóc ustalić wysokość należnego zachowku i wystąpić do sądu z powództwem o zapłatę.
Pierwszy z nich zwykle bywa szybszym sposobem podziału mienia zmarłego. Ponadto w przeciwieństwie do sądowego może dotyczyć jego części lub obejmować od razu wszystkie składniki masy spadkowej. Jednak nie zawsze udaje się polubownie dojść do porozumienia w tej kwestii i wówczas można zdecydować się na proces sądowy.