

Co do zasady mąż i żona, podczas zawierania związku małżeńskiego, mogą przyjąć nazwisko drugiej strony. Mają również prawo do odstąpienia od tego kroku. W momencie, gdy dochodzi do rozwodu, partner, który przyjął nazwisko małżonka, może wrócić do nazwiska panieńskiego lub kawalerskiego.
O obowiązującym terminie z pewnością wspomni kancelaria prawnicza, prowadząca dla konkretnego klienta sprawę. Według prawa strona, która przy zaślubinach zmieniała swoje personalia, ma 3 miesiące od chwili uprawomocnienia się wyroku o rozwodzie, by dokonać czynności potrzebnych do powrotu do poprzedniego nazwiska. Jeśli czas ten minie, wówczas były małżonek wciąż ma taką opcję. Jednak odbywa się to na podstawie przepisów z Ustawy o zmianie imienia i nazwiska. Jak wygląda wówczas procedura? Nie jest ona złożona, a pomóc w jej dopełnieniu może np. kancelaria prawnicza z Gdańska czy innego miasta, odpowiedniego dla danej osoby.
Powrót do poprzedniego nazwiska wymaga podjęcia odpowiednich czynności. Pomóc w nich może dobry adwokat. Pierwsze, co należy zrobić, to złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC, w którym zawiera się swoją wolę. Niezbędne do tego są dokumenty, w tym:
Ponadto należy poinformować o miejscu sporządzenia aktu małżeństwa i dacie uprawomocnienia się wyroku o rozwodzie. Wykwalifikowany prawnik na pewno wskaże, co należy mieć na uwadze aby dopełnić wszelkich formalności, by powrócić do poprzedniego nazwiska.
Choć rozwód stanowi trudny proces dla każdej ze stron, to, jak na pewno poinformuje klienta każdy obeznany z prawem rodzinnym adwokat z Gdańska czy Warszawy – małżonek nie ma prawa żądać od drugiej strony zrzeczenia się nazwiska i jego zmiany na poprzednie. A o jakich formalnościach trzeba jeszcze pamiętać? Warto o to spytać prawnika.