Zmiana nazwiska po rozwodzie

Co do zasady mąż i żona, podczas zawierania związku małżeńskiego, mogą przyjąć nazwisko drugiej strony. Mają również prawo do odstąpienia od tego kroku. W momencie, gdy dochodzi do rozwodu, partner, który przyjął nazwisko małżonka, może wrócić do nazwiska panieńskiego lub kawalerskiego.

Czy jest jakiś termin, do kiedy należy zmienić nazwisko?

O obowiązującym terminie z pewnością wspomni kancelaria prawnicza, prowadząca dla konkretnego klienta sprawę. Według prawa strona, która przy zaślubinach zmieniała swoje personalia, ma 3 miesiące od chwili uprawomocnienia się wyroku o rozwodzie, by dokonać czynności potrzebnych do powrotu do poprzedniego nazwiska. Jeśli czas ten minie, wówczas były małżonek wciąż ma taką opcję. Jednak odbywa się to na podstawie przepisów z Ustawy o zmianie imienia i nazwiska. Jak wygląda wówczas procedura? Nie jest ona złożona, a pomóc w jej dopełnieniu może np. kancelaria prawnicza z Gdańska czy innego miasta, odpowiedniego dla danej osoby.

Jak wygląda procedura?

Powrót do poprzedniego nazwiska wymaga podjęcia odpowiednich czynności. Pomóc w nich może dobry adwokat. Pierwsze, co należy zrobić, to złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC, w którym zawiera się swoją wolę. Niezbędne do tego są dokumenty, w tym:

  • potwierdzające tożsamość,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej (w sumie 11 zł).

Ponadto należy poinformować o miejscu sporządzenia aktu małżeństwa i dacie uprawomocnienia się wyroku o rozwodzie. Wykwalifikowany prawnik na pewno wskaże, co należy mieć na uwadze aby dopełnić wszelkich formalności, by powrócić do poprzedniego nazwiska.

O czym jeszcze warto pamiętać w tej sytuacji?

Choć rozwód stanowi trudny proces dla każdej ze stron, to, jak na pewno poinformuje klienta każdy obeznany z prawem rodzinnym adwokat z Gdańska czy Warszawy – małżonek nie ma prawa żądać od drugiej strony zrzeczenia się nazwiska i jego zmiany na poprzednie. A o jakich formalnościach trzeba jeszcze pamiętać? Warto o to spytać prawnika.

Warto również poczytać o